Kahramanmaraş depreminden sonra Gazze’ye yardıma etmeye gitmişlerdi

Aralarında Avustralya, İngiltere ve Polonya vatandaşlarının da bulunduğu yedi yardım görevlisi İsrail tarafından Gazze’de öldürüldü

İsrail ordusu Gazze’nin değişik bölgelerindeki hava saldırılarını sürdürdü.

Bu saldırıların birinde bir depoya malzeme bıraktıkları belirtilen World Central Kitchen (WCK) için çalışanların aracı da hedef alındı. Saldırıda aralarında bir Avustralya, bir İngiltere ve bir Polonya vatandaşının da bulundu 7 görevli öldü.

25 HEDEF VURULDU

İsrail ordusu, Gazze’de son bir günde yaşanan çatışmalarla ilgili bir güncelleme yayınlayarak Gazze genelinde 25 hedefi hava saldırılarıyla vurduklarını açıkladı.

Ordunun İbranice X hesabından yapılan güncellemede WCK olayıyla ilgili ayrıntılara yer verilmezken, hedefler arasında silah depoları ve diğer “terörist altyapıların” bulunduğu belirtildi.

Ordu, çatışmaların Gazze’nin güneyindeki Han Yunus kentinde devam ettiğini bildirdi.

POLONYA TEYİT BEKLİYOR

BBC’nin haberine göre, Polonya Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırı sırasında ölen yardım görevlileri arasında bir Polonyalının da bulunduğu yönündeki haberlerle ilgili olarak İsrail’den resmi teyit beklendiğini açıkladı.

Przemysl Belediye Başkanı Wojciech Bakun, Polonyalı yardım görevlisini Damian Sobol olarak teşhis etti.

Ancak birkaç dakika önce Polonya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Paweł Wroński bir basın brifinginde bakanlığın World Central Kitchen’dan (WCK) bir Polonya vatandaşı da dahil olmak üzere ekibinden yedi kişinin saldırıda öldüğüne dair bir açıklama da dahil olmak üzere raporlar aldığını söyledi.

Yetkililer, kurbanın kimliği konusunda İsrail hükümetinden resmi teyit beklediklerini söyledi.

Sobol’un iş arkadaşları sosyal medyada, Rusya’nın Şubat 2022’de Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Ukraynalı mültecilere yardım ulaştırılmasında görev aldığına dair yorumlar paylaştı.

DEPREMDE YEMEK DAĞITMIŞTI

Elbistan’da yemek dağıtan ekipte yer alan Damien Sobol, İsrail’in önceki gün Gazze’de düzenlediği saldırıda hayatını kaybetti.

İSTENMEYEN BİR DURUM

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, İsrail ordusunun “masum insanlara” saldırmasının trajik ve istenmeyen bir olay olduğunu kabul etti. Netanyahu, bu tür olayların savaş sırasında meydana geldiğini ve bir daha yaşanmaması için gereken adımların atılacağını söyledi.

İşte ölen yardım görevlileri hakkında bilinenler:

LALZAWMİ ‘ZOMİ’ FRANKCOM, 43

Melbourne, Avustralya’dan gelen Frankcom, WCK’nin Gazze’deki Yardım Lideri olarak çalışıyordu. Ailesi, Frankcom’un sevdiği işi yaparken öldüğünü belirtti ve onu kibar, özverili ve mükemmel bir insan olarak tanımladı.

DAMİAN SOBOL, 35

Polonya Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski, Sobol’un öldürüldüğünü doğruladı. Sobol, Gazze’deki insani krizde ihtiyaç sahiplerine yardım ediyordu. Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Sobol’un ölümünün açıklanması gerektiğini söyledi ve onu cesur bir kişi olarak tanımladı.

SAİFEDDİN ISSAM AYAD ABUTAHA, 25

Gazze’de tören düzenlendi ve Abutaha’nın cenazesi, Rafah şehrine getirildi. Abutaha, insanî yardım sağlayan bir kuruluşla çalışmaktan mutlu olduğunu ifade eden biriydi.

John Chapman, 57, James (Jim) Henderson, 33 ve James Kirby, 47

İngiltere’den üç yardım görevlisi, John Chapman, James Henderson ve James Kirby de saldırıda öldü. Başbakan Rishi Sunak, Netanyahu’ya olayı kınadığını ve ölümlerle ilgili kapsamlı ve şeffaf bir soruşturma talep ettiğini iletti.

JACOB FLİCKİNGER, 33

Ayrıca, çift ABD-Kanada vatandaşı olan Jacob Flickinger da ölenler arasındaydı. ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, yardım görevlilerini “kahramanlar” olarak nitelendirdi ve olayın hızlı, kapsamlı ve tarafsız bir şekilde soruşturulması çağrısında bulundu.

GAZZE’DE BİRÇOK YARDIM GÖREVLİSİ ÖLDÜRÜLDÜ

ABD tarafından finanse edilen Yardım Görevlisi Güvenlik Veritabanı’na göre, Ekim ayından bu yana Gazze’de 196’dan fazla yardım görevlisi öldürüldü. Ölenlerin çoğu, altı ay önce başlayan savaşta, Gazze’deki en büyük yardım operasyonunu yürüten BM Filistin Mültecilere Yardım Kurumu’nda (UNRWA) çalışıyordu.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x